Vítejte na našich nových stránkách Dortisimo.cz . Prosíme o strpení než vše doladíme a bude fungovat na 100%.Případně postřehy nám zašlete na office@dortisimo.cz

Dortisimo.cz s.r.o.

Prosecká 682/117 190 00, Praha 9
IČ: 24239241
DIČ: CZ24239241

Co jsou to makronky a jak na ně?

makronky02
Co jsou to makronky a jak na ně? Makronky jsou vlastně takové barevné ploché pusinky s mandlovou moukou. Správně upečená makronka je zvenku křupavá, uvnitř měkká a vláčná. Povrch musí být hladký bez prasklin.

Její původ se přičítá Francii, ale tak to rozhodně není. Vznikla totiž v Itálii v 8. století, kde ji pekli v benátských klášterech. V té době je ještě neslepovaly krémem a rozhodně jim neříkali makronky, ale méně poetickým názvem a to „knězovy pupíky“.
Do Francie pak byly dovezeny na popud francouzské královny Kateřiny Medicejské, která si je v Itálii velmi oblíbila. A jak už to tak chodí, šikovní francouzští cukráři přišli na to, že když je slepí lahodným krémem s různými příchutěmi, je pak gastronomický zážitek ještě intenzivnější.
Upéct makronky je tak trochu cukrářská alchymie, ale pokud se recept dodrží přesně, skvělý výsledek je zaručen.


Suroviny na těsto:

125 g mandlové mouky
150 g moučkového cukru
100 g bílků (cca ze 3–4 vajec)
100 g krupicového cukru


Moučkový cukr a mandlovou mouku smícháme a rozmixujeme v mixéru s noži na jemný prášek. Následně přesejeme přes sítko. Bílky vyšleháme se špetkou soli do pěny a pak postupně během šlehání přidáváme krupicový cukr. Hmota musí být velmi pevná. V této fázi přidáme barvivo.

1/3 bílkové pěny smícháme pomocí vařečky se směsí moučkového cukru a mandlové mouky. Poté přidáme zbytek bílků. Hmotu jen tak obracíme vařečkou. Výsledná hmota by měla pomalu téct jako láva. Špička, která se udělá po vytažení vařečky z hmoty by se měla rozlít za cca 15 vteřin.

Tuto hmotu stříkáme pomocí trezírovací špičky na plech nebo speciální podložku na makronky. Tvoříme kolečka o průměru 2 cm (na plechu se ještě trochu roztečou). Po naplnění celého plechu s ním 5x bouchneme o pracovní plochu, aby odešly vzduchové bublinky. Takto necháme makronky při pokojové teplotě zaschnout cca 1 hodinu. Stav povrchu zkoušíme jemně suchým prstem. Nesmí být lepkavý.

Pečeme 12–14 minut na 150°C. Je třeba si dobu přizpůsobit své troubě. Každá peče jinak. Před pečením dalšího plechu nechte troubu 2 minuty vyvětrat. Makronky slepujeme různými ochucenými krémy z másla nebo čokolády (ganache)

Autor Dortisimo.cz

přihlaste se k našemu
NEWSLETTERU
Chcete dostávat novinky, akce a další informace přímo do emailu?
Přihlašte se k odběru.